Prowadzenie specjalistycznego laboratorium wiąże się nie tylko z wykonywaniem różnego rodzaju badań. Jak w każdym biznesie, tak i tutaj, przedsiębiorcy muszą zmagać się z licznymi obowiązkami formalnymi. Wykonywanie ich zwykle zabiera dużo czasu, prowadząc nierzadko do znaczącego wzrostu kosztów działalności. Na szczęście z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania technologiczne. Jednym z nich jest system LIMS do zarządzania informacją laboratoryjną. Do czego dokładnie można go wykorzystać i jakie są jego zalety? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części wpisu – zapraszamy do lektury!
Czym jest i do czego służy system LIMS?
Znaczące usprawnienie i jednocześnie dużo wygodniejsze nadzorowanie przebiegu pracy w laboratorium – m.in. do tego służy system LIMS. To nowoczesne oprogramowanie wyposażone w wiele przydatnych narzędzi, które można w szerokim zakresie konfigurować. Ponieważ jego funkcjonalność łatwo dopasować do potrzeb, doskonale sprawdzi się w każdej placówce laboratoryjnej, w tym:
- medycznej,
- przemysłowej,
- środowiskowej.
Co ważne, system da się bardzo szybko włączyć do już istniejącej w firmie infrastruktury IT. Oprogramowanie może również działać w chmurze danych. Wdrażając je, zyskasz m.in. wsparcie w prowadzeniu dokumentacji, zarządzaniu urządzeniami laboratoryjnymi czy planowaniu pracy.
Korzystanie z systemu LIMS jest wyjątkowo bezpieczne
Oferowane narzędzia informatyczne są zgodne m.in. ze standardami ISO 9001, ISO 17025 oraz ISO 15189. To, w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie ochrony danych sprawia, że korzystanie z systemu LIMS jest bezpieczne.
Oprogramowanie do zarządzania informacjami laboratoryjnymi umożliwia m.in. wprowadzanie ograniczeń dostępu do zasobów dla konkretnych użytkowników. Zaimplementowano w nim szyfrowanie danych i funkcję blokowania kont po wielokrotnych, nieudanych logowaniach.
Do tego narzędzia ułatwiające nadzorowanie przebiegiem pracy w laboratoriach bazują na protokole LDAP. Umożliwia on uzyskanie dostępu do systemu LIMS z różnych urządzeń, w tym mobilnych. Rozwiązanie to obecnie uznaje się za jedną z najlepszych usług katalogowych. Zużywa minimalną ilość zasobów, jest szybkie, a do tego bezpieczne, oferując wiele metod uwierzytelniania użytkowników.
System do zarządzania informacją laboratoryjną łatwo dopasujesz do potrzeb
Jedną z głównych zalet wyboru systemu LIMS jest możliwość elastycznego dopasowania jego funkcjonalności do potrzeb. Wśród wielu dostępnych, bardzo przydatnych funkcji, należy wymienić przede wszystkim:
- dostęp do protokołów, które można dowolnie konfigurować – wykorzystuje się je m.in. do opisu prowadzonych w laboratorium badań i przebiegu pracy nad nimi, w tym zapisywania wyników. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu interfejsowi dodawanie informacji jest wręcz intuicyjne,
- nadzorowanie urządzeń laboratoryjnych – służy do tego rozbudowany moduł, który pozwala np. na kontrolowanie sprzętu, ustalanie harmonogramu dla konserwacji i kalibracji czy raportowanie napraw,
- bezpośrednie przesyłanie danych z urządzeń pomiarowych – można je zintegrować z systemem LIMS, uwalniając się od konieczności ręcznego wprowadzania wyników realizowanych badań.
Oprogramowanie do nadzorowania przebiegu pracy w laboratorium wspiera prowadzenie badań nad wieloma typami materiałów. Dodawanie nowych rodzajów próbek jest maksymalnie uproszczone. System do zarządzania informacją laboratoryjną znacząco ogranicza ryzyko pominięcia wpisania ważnych danych.
Dlaczego warto wdrożyć system LIMS w laboratorium?
Wdrażając w swojej placówce laboratoryjnej system LIMS z pewnością od razu docenisz niezwykłą intuicyjność jego obsługi. Szybko przekonasz się także, że nowoczesne narzędzia informatyczne mogą znacząco ułatwiać pracę. Usprawnienie nadzoru nad przebiegiem różnych badań i wykorzystywanymi do nich urządzeniami to dopiero początek. Oprogramowanie poprawia także komunikację wewnętrzną, a do tego umożliwia przydzielanie zadań pracownikom. Łatwo zintegrować je z innymi popularnymi narzędziami, w tym np. „Dokumentacja” czy „CAPA”, które czuwają nad jakością.
Tak wiele zalet sprawia, że laboratoria korzystające z systemu do zarządzania informacją laboratoryjną mogą m.in.:
- znacząco zwiększyć wydajność pracy,
- do minimum ograniczyć ryzyko wystąpienia błędów związanych z prowadzonymi badaniami i ich raportowaniem,
- zoptymalizować koszty prowadzenia działalności.
W efekcie inwestycja w LIMS może się zwrócić w stosunkowo krótkim czasie. Do tego lepszy nadzór nad przebiegiem pracy w placówce badawczej z pewnością przełoży się na wyższą jej jakość.
Stawiaj na nowoczesne rozwiązania informatyczne i rozwijaj laboratorium
Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych to najlepszy sposób na rozwój placówki laboratoryjnej. System LIMS do zarządzania i nadzorowania przebiegiem pracy przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności firmy. Podniesiesz poziom usług w laboratorium i zyskasz dostęp do oprogramowania, które stale będzie czuwać nad najwyższą jakością procesu badawczego.
System wspiera możliwość projektowania etykiet, których formę można w szerokim zakresie dostosować do konkretnych potrzeb