Jak zaczęła się Twoja kariera w branży IT?
Jako dziecko dostałem mój pierwszy komputer Atari 800XE oraz książkę „Atari Basic dla dzieci” i zafascynował mnie świat programowania. Dostęp do wiedzy był wtedy jednak dużo mniejszy i kolejne małe kroki to dopiero liceum i język Pascal oraz Fortran. Następnie studia na Politechnice Rzeszowskiej na kierunku Informatyka. W trakcie studiów zatrudniłem się w firmie Orange na stanowisku doradcy technicznego klienta. Praca jak się okazało nie miała jednak nic wspólnego z programowaniem, ale przez to, że dość szybko uzyskałem awans na Team Leadera, a następnie na kierownika sekcji to zostałem tam na długie 8 lat. Po tym okresie złożyłem CV w firmie SoftSystem i po przejściu rekrutacji rozpocząłem wymarzoną pracę w branży IT.
Jak rozpoczęła się Twoja współpraca z naszą firmą?
Kilku moich znajomych bardzo sobie chwaliło pracę w SoftSystem, więc postanowiłem zaryzykować i zacząć całą moją karierę od nowa. Ponieważ przerwa z programowaniem trwała w moim przypadku bardzo długo, złożyłem CV na stanowisko testera manualnego. Trafiłem do dość małego i bardzo specyficznego zespołu. Testowaliśmy w nim praktycznie każdą aplikację genetyczną jak i nasz webowy projekt Portal. Podczas testowania Portalu, ówczesny Manager programistów -Michał Madera pokazał mi aplikację Selenium do automatycznego testowania. Sprawy wtedy potoczyły się już bardzo szybko. Udało mi się moją pasją do programowania zarazić pozostałych członków zespołu, a ja poczułem, że jestem gotowy na kolejny etap i zapisałem się do wewnętrznej rekrutacji na stanowisko Programisty Testów Automatycznych. Po pozytywnym przejściu procesu rekrutacyjnego rozpocząłem prace, a z biegiem czasu udało mi się awansować na stanowisko Team Leadera zespołu Programistów Testów Automatycznych, którym jestem do dziś 😊
Na czym polega Twoja praca i jakie są Twoje zadania w projektach? Opowiedz nam coś więcej.
W zespole mamy podział na dwie grupy: pierwsza testuje wydajność aplikacji, a druga grupa sprawdza ich funkcjonalność. Ja jestem Team Leaderem testerów odpowiedzialnych za część funkcjonalną. Moja praca polega na zakodowaniu scenariuszy testowania tak, żeby jak najbardziej odzwierciedlić pracę użytkownika. Nasze testy w aplikacji symulują klikanie myszką, wpisywanie tekstu z klawiatury oraz cały szereg innych operacji. Najprostsze scenariusze wykonują się w czasie około trzech minut, natomiast te najbardziej skomplikowane trwają ponad dwie godziny. Testowanie automatyczne zapewnia, że proces sprawdzania danego scenariusza wygląda zawsze tak samo oraz, że nic nie zostanie pominięte.
Czym się różni praca Testera Manualnego od pracy na Twoim stanowisku?
Sam proces testowania jest dość podobny, z taką różnicą, że Tester Manualny sam wykonuje wszystkie operacje w aplikacji, a w naszym zespole robi to program. Również sprawdzanie wymagań jak ma działać aplikacja wygląda tak samo. Na tym podobieństwa jednak się kończą. Jak nasz skrypt zgłosi błąd to w pierwszej kolejności musimy przeanalizować czy problem leży po stronie aplikacji czy jednak naszego kodu. Analizowanie raportu automatycznego testowania i tego co się wydarzyło wcześniej w teście wymaga znajomości programowania. Z kolei druga część naszej pracy, czyli samo kodowanie oraz utrzymywanie już gotowych scenariuszy testowania, to już praca taka sama jaką wykonują programiści.
Jakich narzędzi i technologii używasz w swojej codziennej pracy?
Używam Visual Studio i koduję w języku C#. Natomiast program, który umożliwia integrację z aplikacjami genetycznymi, tzw. „Agent” to Silk4Net. Jest to profesjonalne narzędzie, które umożliwia testowanie automatyczne zarówno tradycyjnych aplikacji desktopowych jak i aplikacji webowych. Nasz projekt wyposażony jest w cały szereg metod, które pozwalają na uruchomienie aplikacji i wykonywanie w niej zakodowanych w teście operacji. Naszych skryptów nie nagrywamy tylko wszystkie komendy i polecenia muszą być zakodowane w C#. Następnie uruchamiamy test i wtedy dzieje się cała magia 😉 Wszystko „samo się” kilka, wpisuje, sprawdza zawartość za pierwszym razem co naprawdę na każdym robi spore wrażenie.
Twój największy sukces w dotychczasowej karierze to..?
Bardzo miło wspominam każdy awans na wyższe stanowisko. Ale taka najbardziej wyjątkowa chwila to informacja jaką otrzymałem od mojego obecnego Managera Ani Kociuby, że zdałem egzamin i zaprasza mnie do swojego zespołu. Dostałem swoją pierwszą umowę, w której była nazwa Programista 🙂 Dodatkowo jak już wspomniałem, pracując jako Tester Manualny zaraziłem swoich współpracowników pasją do kodowania. Dziś praktycznie każdy z tego mojego pierwszego małego zespołu jest Programistą, z czego się bardzo cieszę.
Prowadzisz zajęcia w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie na kierunku Testowanie Oprogramowania, którego jesteśmy Patronem – opowiedz nam o tym coś więcej.
Jest to bardzo ciekawy projekt. Kadra składa się z profesjonalnych wykładowców (pracownicy WSIiZ) oraz osób z doświadczeniem w branży IT (pracownicy naszej firmy). Taka mieszanka daje bardzo pozytywne efekty, ponieważ studenci dostają bardzo dużo przydatnej teoretycznej wiedzy, ale dodatkowo od razu mają wiedzę jak wygląda praca Testera. Podczas pierwszej edycji mój przedmiot ‘Testowanie automatyczne’ miał przewidziane 16 godzin i był traktowany bardziej jako ciekawostka. Przedmiot spotkał się jednak z bardzo pozytywną opinią i liczba zajęć podczas kolejnych edycji została podwojona. Dla mnie osobiście też jest to bardzo ciekawe doświadczenie i motywacja do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Efekty naszej współpracy widać, bo zdecydowana większość absolwentów decyduje się spróbować swoich sił w branży IT.
Obecnie prowadzimy rekrutację na stanowisko Programisty Testów Automatycznych do Twojego zespołu – jakie wskazówki przekazałbyś potencjalnym kandydatom? W jaki sposób powinni się przygotować na spotkanie rekrutacyjne?
Na tym stanowisku wymagana jest znajomość podstaw programowania, ponieważ nasze skrypty tworzymy w języku C#. Warto przed egzaminem poćwiczyć rozwiązywanie podstawowych algorytmów, zadań działających na tablicach oraz listach. W naszej pracy bardzo dużo operacji wykonujemy na zmiennych typu ‘string’ więc i takie zadania polecam do nauki. W zespole mamy osoby bardziej zaangażowane w proces testowania, jak i te, które więcej czasu poświęcają na pracę nad naszym projektem. Dodatkowo rozwijamy własne narzędzie wspomagające automatyczne testowanie, które jest napisane w języku Java. Każdy więc znajdzie coś dla siebie i będzie miał możliwość rozwoju.
Dlaczego poleciłbyś pracę w SoftSystem?
Jak widać na moim przykładzie firma SoftSytem daje możliwość rozwoju jak i awansu. Panuje tu świetna atmosfera i co również bardzo ważne, pomimo że firma jest bardzo duża, nie jest to typowa praca korporacyjna. Różnorodność projektów, inwestowanie w nowe technologie, możliwość wyjazdu do naszych zagranicznych klientów to tylko jedne z wielu korzyści pracy w naszej firmie. Moim zdaniem jest to świetne miejsce na rozpoczęcie swojej kariery w branży IT, ale również doświadczeni pracownicy na pewno znajdą tu miejsce dla siebie.
Jakie są Twoje zainteresowania, pasje poza pracą?
Uwielbiam piłkę nożną, zarówno grać jak i oglądać. Jako dziecko cały pokój miałem oklejony plakatami, a jak tylko trafiała się taka możliwość to zbierałem również autografy piłkarzy. Przed pandemią w pracy organizowałem czwartkowe granie w piłkę co pozwalało dodatkowo integrować ze sobą różne zespoły. Teraz został nam tylko poniedziałkowy przegląd europejskich wydarzeń na stadionach i mini quizy z wiedzy sportowej 🙂