Od wielu lat eksperci w dziedzinie IT należą do najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku. Niedobór pracowników nie oznacza jednak, że dany kandydat zostanie zatrudniony w firmie bez uprzedniej weryfikacji. Aplikując na oferty pracy, programista z Lublina, Rzeszowa lub innego miasta w Polsce musi liczyć się z udziałem w kilkuetapowym procesie rekrutacyjnym. W naszym artykule przedstawiamy wskazówki, które pomogą Państwu starannie przygotować się do spotkania z przyszłym pracodawcą. Podpowiadamy jakich odpowiedzi oczekują rekruterzy, jakie zadawać pytania oraz jak ustalić widełki płacowe. Zapraszamy do lektury!
Co jest celem rozmowy rekrutacyjnej?
Rozmowa rekrutacyjna to podstawowa i najpopularniejsza forma selekcji kandydatów. Zadaniem programisty ubiegającego się o daną ofertę pracy jest zaprezentowanie się z jak najlepszej strony i skłonienie pracodawcy do decyzji o zatrudnieniu. Spotkanie „twarzą w twarz” pozwala zweryfikować informacje zawarte w CV, a także ocenić tzw. umiejętności miękkie developera. W tym kontekście sprawdzana jest zdolność do pracy zespołowej, skutecznej komunikacji, a także stopień dopasowania osobowościowego do pozostałych członków zespołu.
Co jest weryfikowane podczas rozmowy o pracę?
Choć przebieg spotkania rekrutacyjnego bywa zróżnicowany, można wyróżnić kilka standardowych punktów, które pojawiają się na większości rozmów o pracę. Poruszane na rozmowie kwestie wykraczają poza wykształcenie, wymagane w ofercie kompetencje i doświadczenie zawodowe. Pracodawca jest również zainteresowany osobowością i zainteresowaniami kandydata, co pozwoli mu ocenić jego przydatność w określonej roli. Warto zadbać o wcześniejsze przygotowanie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Pomoże to wyeliminować stres i istotnie zwiększy szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska w branży IT.
Podstawowe informacje na temat firmy i oferowanego stanowiska
Przed przystąpieniem do rozmowy kwalifikacyjnej warto zapoznać się z profilem działalności firmy oraz specyfiką stanowiska. Pytania dotyczące charakterystyki pracodawcy pojawiają się na spotkaniach niezwykle często, służąc sprawdzeniu poziomu zaangażowania kandydata. To znakomity sposób na to, aby przy relatywnie niewielkim wysiłku wyróżnić się na tle pozostałych osób ubiegających się o zatrudnienie.
Strony internetowe firm zamieszczających oferty pracy to również doskonałe wsparcie dla samego programisty lub administratora baz danych. Nierzadko można na nich znaleźć zakładki poświęcone procesowi rekrutacyjnemu, zawierające szereg przydatnych wskazówek oraz informacje na temat rekruterów. Analiza misji, wizji i kultury organizacyjnej pozwala także w lepszy sposób określić stopień dopasowania przedsiębiorstwa do własnego profilu zawodowego i osobowego.
Wykształcenie i przebieg kariery zawodowej
W procesie rekrutacji niezwykle istotny jest profil zawodowy, czyli przebieg kariery zawodowej kandydata. Warto przygotować się na pytania dotyczące dotychczasowego modelu pracy (np. SCRUM, TDD), używanych narzędzi lub też baz danych. W przypadku programistów bez doświadczenia komercyjnego (starających się o stanowiska juniorskie), przeważać będą pytania nawiązujące do posiadanego wykształcenia i kompetencji zdobytych na studiach. Prezentacja dotychczasowej ścieżki kariery powinna być starannie przemyślana i dokonywana w ścisłym nawiązaniu do wymagań, jakie zawierała rozpatrywana oferta pracy. Zalecamy, aby posiadane doświadczenia w IT poddać wstępnej selekcji. W pierwszej kolejności należy przedstawić wyłącznie te z nich, które podkreślają przydatność kandydata w ściśle określonej roli.
Przed spotkaniem warto także sprecyzować plany i cele zawodowe. Pożądane jest to, aby przyszły programista lub administrator baz danych miał wizję swojego rozwoju w ciągu kilku kolejnych lat. Pracodawcy chcą mieć pewność, że kandydat wiąże swoją przyszłość z danym stanowiskiem – nie planuje odejścia, przekwalifikowania się lub zmiany branży. To szczególnie istotne w przypadku pracowników-juniorów, których wdrożenie wymaga sporego nakładu czasu oraz środków finansowych.
Znajomość języka obcego
W trakcie procesu ubiegania się o pracę można spodziewać się sprawdzenia poziomu językowego, jaki został wskazany w CV. Najczęściej weryfikacja przyjmuje formę krótkiego dialogu, w którego trakcie kandydat odpowiada na pytania zadawane przez komisję rekrutacyjną. W przypadku większych korporacji międzynarodowych zdarzają się rozmowy w całości prowadzone w języku obcym (najczęściej angielskim) lub odrębne testy sprawdzające.
Wiedza i umiejętności techniczne
Weryfikacja umiejętności technicznych to jeden z najważniejszych elementów procesu rekrutacji w branży IT. Jej zakres różni się w zależności od tego, na czym polega projekt oraz jaki poziom doświadczenia został wskazany w ofercie pracy. Przykładowo, pytania dla stażystów i młodych programistów java będą weryfikowały wiedzę teoretyczną kandydata wskazaną w CV. Na rozmowie może pojawić się prośba o zdefiniowanie pojęć oraz wskazanie praktycznego zastosowania języka programowania. Często na jednym z etapów rekrutacji pojawia się zadanie do samodzielnego rozwiązania w domu lub siedzibie przedsiębiorstwa.
Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie znamy odpowiedzi na zadane pytania? Przede wszystkim – nie wpadać w panikę i nie poddawać się. W takim momencie warto podkreślić chęć do nadrobienia braków kompetencyjnych i uzupełnienia niezbędnej wiedzy. Branża IT jest niezwykle dynamiczna – dobry programista java lub administrator baz danych powinien mieć zdolność do szybkiego uczenia się i śledzenia nowinek technicznych.
Oczekiwania finansowe kandydata
Oczekiwania finansowe w dużej mierze wpływają na to, jaki będzie wynik procesu rekrutacyjnego. Proponowane przez programistę lub administratora baz danych widełki płacowe powinny odpowiadać standardom rynkowym, z którymi można zapoznać się poprzez:
- research wśród znajomych, pracujących na podobnych stanowiskach pracy,
- przeglądanie forów internetowych lub grup na Facebooku,
- analizę raportów branżowych (np. Stack Overflow Developer Survey).
Aby już na wstępie nie przekreślać swoich szans, należy podawać propozycje w pełni odpowiadające posiadanym kompetencjom. Zawyżanie oczekiwań płacowych może być odbierane jako przejaw arogancji lub problemów z obiektywną oceną własnych umiejętności. Na początku ścieżki zawodowej w branży IT warto skupić się na zdobywaniu doświadczenia, które stopniowo będzie procentowało w przyszłości.
Inicjatywa kandydata – pytania do pracodawcy
Rozmowa rekrutacyjna to dla kandydata doskonały sposób na to, aby dowiedzieć się więcej na temat działalności firmy. Zadawanie pytań to dla wielu rekruterów dowód zaangażowania oraz faktycznego zainteresowania oferowanym stanowiskiem. Poruszane przez przyszłego programistę kwestie mogą dotyczyć:
- zakresu obowiązków, godzin oraz efektów pracy,
- aktualnie prowadzonych projektów,
- wartości oraz celów firmy,
- wykorzystywanych narzędzi oraz technologii,
- charakterystyki zespołu,
- ścieżki kariery i możliwości rozwoju zawodowego.
- dalszych etapów rekrutacji i planowanego terminu informacji zwrotnej.
Pytania techniczne programista może potraktować jako dodatkową szansę na udowodnienie pracodawcy swojej wiedzy i umiejętności. Szczególnie warto z niej skorzystać w przypadku niezadowalającego wyniku testu lub zadania praktycznego. Należy pamiętać o unikaniu kwestii uznawanych za niewygodne, np. średniej liczby nadgodzin lub poziomu rotacji pracowników.
Rozmowa o pracę? To nic trudnego!
Rozmowa rekrutacyjna to w wielu przypadkach stresujące przeżycie – zwłaszcza dla początkujących programistów lub administratorów baz danych. Staranne przygotowanie do spotkania korzystnie wpływa na pewność siebie kandydata oraz jakość udzielanych przez niego wypowiedzi. Przed spotkaniem warto zastanowić się nad motywacją do podjęcia zatrudnienia, a także wizją dalszego rozwoju zawodowego. Aby wyróżnić się motywacją i zaangażowaniem, należy także szczegółowo zapoznać się z działalnością firmy, specyfiką branży oraz zakresem obowiązków na danym stanowisku.