Opowiedz jak to się stało, że dołączyłaś do SoftSystem?
Zadzwoniła do mnie rekruterka SoftSystem i zapytała, czy chciałabym zaaplikować na stanowisko Analityka. Na początku nie podeszłam do tego zbyt poważnie, pomyślałam – ja i systemy informatyczne? Umówiłam się jednak na rozmowę, która odbyła się w bardzo miłej atmosferze i dobrze ją wspominam. Rekrutacja miała pozytywny finał i tak zaczęła się moja przygoda 😊
Na czym polega Twoja praca i jakie są Twoje zadania w projektach? Opowiedz nam coś więcej 😊
W swojej codziennej pracy jestem odpowiedzialna za dwa systemy, za ich rozwój, funkcjonowanie i jak to kiedyś usłyszałam „za problemy i bolączki klientów by przekształciły się w pozytywne doznania”. Dbam o to, żeby dla naszych klientów, a dokładnie ich pracowników, praca z naszymi systemami była łatwa i przyjemna oraz żeby nasze produkty zaspokajały ich potrzeby i rozwiązywały problemy. Zbieram od interesariuszy wymagania i współpracuje z zespołami deweloperskimi w celu przekształcenia ich w funkcjonujące zastosowania, które wpisują się we wcześniej założone cele oprogramowania.
Praca analityka polega więc na licznych rozmowach zarówno z interesariuszami, jak i zespołem developerskim i dokładaniu wszelkich starań, żeby to co wyprodukujemy zadowoliło naszych klientów.
Jest to też praca z systemem, o którym trzeba dużo wiedzieć żeby mieć możliwość podejmowania decyzji o jego rozwoju i funkcji. W tej kwestii uważam, że współpraca i komunikacja z zespołem jest kluczowa.
Rolą analityka jest także stworzenie i aktualizacja dokumentacji załączanej do systemu, takiej jak wymagania, przypadki użycia, czy też projekty rozwiązań funkcjonalnych.
Jako osoba odpowiedzialna za produkt prowadzę również szkolenia lub prezentacje dla klientów, studentów lub naszych pracowników. Jest to dla mnie bardzo ciekawym wyzwaniem i pozwala mi sprawdzić się w innej roli.
Jako analityk uczestniczę w regularnych spotkaniach zespołu prowadzącego analizę ryzyka oprogramowania jako wyrobu medycznego. Podczas nich staramy się zidentyfikować zagrożenia dla pacjentów jakie mogą pojawić się w naszym produkcie oraz oszacowujemy i oceniamy te zagrożenia.
Moja praca stawia mi wiele wyzwań. Codziennie poznaję jej nowe aspekty. Projekty, w których uczestniczę, wciąż się rozwijają, a ja razem z nimi.
Jaki jest najciekawszy aspekt Twojej pracy?
Moja praca jest dla mnie wyzwaniem i to takim, którego podejmuję się z wypiekami na twarzy. Lubię w niej to, że dużo się w niej uczę oraz, że zmusza mnie do wychodzenia z mojej strefy komfortu analityka laboratoryjnego 😊
Praca analityka produktowego jest dość niezależna. Jest to praca z ludźmi i to w niej lubię najbardziej.
Twój największy sukces w dotychczasowej karierze to…?
Jeśli mówimy o karierze „produktowca” czyli analityka produktu to myślę, że największy sukces jeszcze przede mną. Ale mam już swoje małe osiągnięcia na koncie, szczególnie takie osobiste. Nie ukrywam, iż początki były dla mnie trudne. Zmiana pracy z laboratorium na branżę IT była nie lada wyzwaniem. Wiązała się z przestawieniem myślenia, nauczeniem się nowego trybu życia i pracy. Moim ostatnim sukcesem niewątpliwie jest skompletowanie zespołu developerskiego oraz rozpoczęcie pierwszego sprintu dla nowego systemu.
Jakie wskazówki przekazałabyś potencjalnym kandydatom aplikującym na stanowisko Analityk Produktu ds. Diagnostyki Molekularnej? W jaki sposób powinni się przygotować na spotkanie rekrutacyjne?
Choć zabrzmi to banalnie powiedziałabym – nie stresujcie się, to była najsympatyczniejsza rozmowa o pracę w jakiej uczestniczyłam i choć zmiana jest olbrzymia – warto.
Rozmowa była bardzo merytoryczna, dlatego potencjalnym kandydatom zalecałabym przygotowanie się do niej poprzez odświeżanie wiedzy, szczególnie z tych części analiz molekularnych, w których nie pracują. Myślę, że dzięki temu poczują się pewniej.
Dlaczego poleciłabyś pracę w SoftSystem?
SoftSystem zapewnia całe zaplecze, dla którego chcesz tu pracować, czyli stały dostęp do szkoleń, wiele benefitów i możliwość ciągłego poszerzania swoich kompetencji.
Kluczowe jest jednak to, że pracują tu świetni i sympatyczni ludzie. Zawsze mogę liczyć na pomoc, niezależnie od tego jaki byłby mój problem, a pamiętajmy, że jako biotechnolog miałam dla starych wyjadaczy banalne pytania. Choć zaczynałam pracę w okresie pandemii, kiedy większość osób pracowała zdalnie, nie czułam się pozostawiona sama sobie. Pracując zarówno w biurze, jak i zdalnie, zawsze mogłam z kimś porozmawiać, poradzić się. Nikt mi nigdy nie odmówił pomocy i wsparcia. Dlatego też czuję się tutaj ‘jak u siebie’ i myślę, że każdy mógłby się tak poczuć.
Jakie są Twoje zainteresowania, pasje poza pracą?
Choć jestem osobą z wieloma zainteresowaniami, moją największą pasją są moje dzieci 😊. To jak bardzo są różne i jak zupełnie innych działań ode mnie wymagają jest dla mnie fascynujące i wspaniałe.
Cieszę się, że rodzina podziela moją pasję podróżowania, chodzenia po górach (choć młoda ma dopiero 5 lat, maszeruje lepiej niż niejeden ‘stary’ 😉) i poznawania nowych kultur.
Uwielbiam żyć aktywnie, więc uprawiam wszelakie sporty – bieganie, jazda na rowerze, pływanie, narty, ćwiczenia na siłowni. Ostatnio zaczęłam też uczęszczać na zajęcia do szkoły Krav Magi i jak na razie dałam się porwać nowej aktywności.
Lubię gotować, piec ale najbardziej próbować i to też jest bodziec, który napędza pasję podróżowania. Dla mnie każde odwiedzone miejsce jest smakiem. Często próbuję odtworzyć niektóre smaki w domu, dlatego też zaczęłam uprawiać swój ogródek, co daje mi ogromną satysfakcję. Żyję zgodnie z zasadą, że póki mogę – próbuję, dlatego też produkcja domowych kosmetyków, odnawianie mebli, produkty hand-made, czy jazda konna nie są mi obce. Jednak gdy potrzebuję wyciszenia dobra książka lub planszówka zawsze czekają na mnie na półce.